Biedactwa

Ola77

Biedactwa

Post autor: Ola77 »

Moje zeszłoroczne zdobycze.
Prawdopodobnie obie to stanhopea tigrina (się okaże :/ ).
Nie wyglądają imponująco,jednak zebrały się po zimowym odpoczynku i wypuszczają nowe psb.
Mam nadzieję,że nabiorą masy :D
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
marwes63
Mistrz
Mistrz
Posty: 1435
Rejestracja: 26 sie 2012, o 08:17
Status: Aktywny
Lokalizacja: Turek; wielkopolska

Re: Biedactwa

Post autor: marwes63 »

Witam Olu na naszym forum no nie jest to takie" biedactwo" ale jeśli mogę coś radzić to przyjrzyj się dobrze liściom bo storczyk wygląda jakby miał pzędziorki bynajmniej tak mi się wydaje gdy patrzę na 2 zdjęcie . Jeden z liści twydaje mi się że jest srebrno żółty a to wyraźny objaw żerowania tych pajęczaków.

Życzę wielu sukcesów Olu w uprawie i czekam z innymi forumowiczami na dalszą prezentację.
kaciarynka

Re: Biedactwa

Post autor: kaciarynka »

Witaj, na pewno wypuszczą, wiosna idzie ;)
Awatar użytkownika
Kasia_Ra
VIP
VIP
Posty: 3115
Rejestracja: 9 lis 2012, o 22:18
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszyn, pod Warszawą

Re: Biedactwa

Post autor: Kasia_Ra »

Witam i życzę żeby nie tylko nabrały masy, ale również zakwitły :-)
A najlepiej, żeby każda zakwitła inaczej ;)
Awatar użytkownika
nemo007
VIP
VIP
Posty: 501
Rejestracja: 25 gru 2013, o 17:13
Status: Aktywny
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biedactwa

Post autor: nemo007 »

cześć Olu :D , Twoja Tigrina nie jest wcale takim biedactwem. Tak jak wcześniej radził Marek, sprawdź czy nie ma przędziorów (ja pociągam wilgotną chusteczka po spodzie liści, i później tą chusteczkę oglądam przez lupę, czy nie ma takich pomarańczowych, brązowych lub czerwonych stworów).
Nie wiem, gdzie uprawiasz swoją Tigrinę - moja Tigrina i Deltoidea rośnie powieszona nad parapetem. One na wiosnę,szczególnie podczas parapetowej uprawy potrzebują dość dużo wody (to nie phale, że raz na tydzień namoczysz ;) ). Ja swoje raz na tydzień namaczam, do tego codziennie (oczywiście jak jestem w domu) pryskam im liście i spagnum, którym są obłożone, tak aby było dość mokre. Chyba im sie to podoba, bo delitoidea wypuściła i pęd kwiatowy i nowe psb, a tigrina bardzo ładnie rośnie (nowe psb, jest za młoda aby kwitnąc)
Ola77

Re: Biedactwa

Post autor: Ola77 »

marwes63 pisze:Witam Olu na naszym forum no nie jest to takie" biedactwo" ale jeśli mogę coś radzić to przyjrzyj się dobrze liściom bo storczyk wygląda jakby miał pzędziorki bynajmniej tak mi się wydaje gdy patrzę na 2 zdjęcie . Jeden z liści twydaje mi się że jest srebrno żółty a to wyraźny objaw żerowania tych pajęczaków.

Życzę wielu sukcesów Olu w uprawie i czekam z innymi forumowiczami na dalszą prezentację.
Dziękuję Marku za radę,sprawdzę czy nie ma przędziorków,nie lubię jak mi coś objada rośliny.
Dopiero zaczynam uprawę storczyków,więc wiele do pokazania nie mam :)
Ola77

Re: Biedactwa

Post autor: Ola77 »

marwes63 pisze:Witam Olu na naszym forum no nie jest to takie" biedactwo" ale jeśli mogę coś radzić to przyjrzyj się dobrze liściom bo storczyk wygląda jakby miał pzędziorki bynajmniej tak mi się wydaje gdy patrzę na 2 zdjęcie . Jeden z liści twydaje mi się że jest srebrno żółty a to wyraźny objaw żerowania tych pajęczaków.

Życzę wielu sukcesów Olu w uprawie i czekam z innymi forumowiczami na dalszą prezentację.
Dziękuję Marku za radę,sprawdzę czy nie ma przędziorków,nie lubię jak mi coś objada rośliny.
Dopiero zaczynam uprawę storczyków,więc wiele do pokazania nie mam :)
nemo007 pisze:cześć Olu :D , Twoja Tigrina nie jest wcale takim biedactwem. Tak jak wcześniej radził Marek, sprawdź czy nie ma przędziorów (ja pociągam wilgotną chusteczka po spodzie liści, i później tą chusteczkę oglądam przez lupę, czy nie ma takich pomarańczowych, brązowych lub czerwonych stworów).
Nie wiem, gdzie uprawiasz swoją Tigrinę - moja Tigrina i Deltoidea rośnie powieszona nad parapetem. One na wiosnę,szczególnie podczas parapetowej uprawy potrzebują dość dużo wody (to nie phale, że raz na tydzień namoczysz ;) ). Ja swoje raz na tydzień namaczam, do tego codziennie (oczywiście jak jestem w domu) pryskam im liście i spagnum, którym są obłożone, tak aby było dość mokre. Chyba im sie to podoba, bo delitoidea wypuściła i pęd kwiatowy i nowe psb, a tigrina bardzo ładnie rośnie (nowe psb, jest za młoda aby kwitnąc)
Witam.
Na pewno sprawdzę czy nie ma przędziorków,szkoda żeby zniszczyły rośliny.
Tigrina z pierwszego zdjęcia jest faktycznie nie taka biedna ;) .Po zakupie od razu zajrzałam w doniczkę zmieniłam podłoże na nowe.Jej stałym miejscem jest kosz wiszący blisko okna,ma rozproszone światło choć myślę,że latem będzie zbyt mocne,od południa niemal do wieczora mocno grzeje.A Tigrina z drugiego zdjęcia również ma miejsce blisko okna.Odkupiłam ją,a poprzedni właściciel trzymał ją w koszyku.Ciężko mi się wypowiadać,skoro pierwszy raz ma się kontakt z tą rośliną,jednak w moim odczuciu nie była chyba dobrze pielęgnowana.Jej wygląd troszkę mnie niepokoił,miała niemal wszystkie liście w brązowych plamach,a porównując do drugiej Tigriny wyglądała na wyniszczoną.Nie byłam pewna czy coś z niej będzie.Ponieważ dopiero się uczę o nie dbać i nie mam wyczucia z podlewaniem Tigrinę z koszyka przesadziłam do doniczki,daje mi to większą kontrolę widzę co się dzieje,czy podłoże jest suche czy mokre.Nie spodziewam się kwitnienia choć nigdy nic nie wiadomo,na razie zostaną w doniczkach,a gdy podrosną dostaną swoje koszyki.Podlewam je wyłącznie wodą destylowaną,a czasem zraszam liście oraz podłoże.Nie namaczałam jeszcze podłoża,czasem mocniej przelewam.Nie mam centralnego ogrzewania więc chyba wilgotność jest większa ale latem z pewnością będę musiała namaczać.Obserwuję je,jednak nie ingeruję zbyt mocno,bo i kota można zagłaskać.Czekam aż ta mniejsza dojdzie do siebie,już ma kilka małych psb,więc chyba się pozbiera. :)
kaciarynka

Re: Biedactwa

Post autor: kaciarynka »

Ja bym się bała uprawiać takie storczyki, że je zmarnuje, ale z drugiej strony chciałabym spróbować.. Czym różni się ich pielęgnacja od zwykłych phalaenopsis?
Ola77

Re: Biedactwa

Post autor: Ola77 »

kaciarynka pisze:Ja bym się bała uprawiać takie storczyki, że je zmarnuje, ale z drugiej strony chciałabym spróbować.. Czym różni się ich pielęgnacja od zwykłych phalaenopsis?
Przyznam się,miałam raz phalaenopsis jednak krótko,bo go uśmierciłam.Potem nie miałam żadnego aż do teraz.Różnice w uprawie są na pewno jednak nie umiem określić jakie.Nie znam dobrze ani phalaenopsis ani stanhopea.Gdy zobaczyłam stanhopea wiedziałam,że chcę ją mieć nie myślałam czy dam radę.Jeśli się boisz to tym bardziej należy spróbować :D
Awatar użytkownika
tom_mix
VIP
VIP
Posty: 2626
Rejestracja: 18 gru 2011, o 22:25
Status: Aktywny
Lokalizacja: Raszowa, Wrocław

Re: Biedactwa

Post autor: tom_mix »

Ola, tak jak już poprzednicy mówili, pierwsza roślina wygląda całkiem całkiem :D trochę nawozu wysokoazotowego, wody i za 2 lata powinny być piękne kwiaty, druga trochę dłużej będzie musiała się zregenerować ale i tak wygląda obiecująco :)
Nie są to na szczęście trudne rosliny w uprawie, dopiero przy pędach kwiatowych jest zabawa :D
ODPOWIEDZ